Procedura przyłączenia budynku do sieci wodociągowej lub/i kanalizacyjnej
Krok1. Warunki techniczne przyłączenia do sieci
W celu wykonania przyłącza budynku do sieci wodociągowej lub/i kanalizacyjnej należy w siedzibie Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Borowej 39-305 Borowa 223, pok. nr 9 złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej lub/i kanalizacyjnej. Na podstawie złożonego wniosku Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej wdaje warunki techniczne przyłączenia do sieci. Jeżeli nie ma możliwości zapewnienia dostawy wody/odbioru ścieków Zakład nie wydaje warunków technicznych i informuje Wnioskodawcę o braku możliwości podłączenia do sieci.
Wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci powinien zawierać co najmniej:
1) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres zamieszkania lub siedziby podmiotu ubiegającego się o przyłączenie do sieci
2) wskazanie lokalizacji nieruchomości lub obiektu, który ma zostać przyłączony do sieci, w tym jego adres i numer działki ewidencyjnej, na której się znajduje;
3) informacje o przeznaczeniu i sposobie wykorzystywania nieruchomości lub obiektu, który ma zostać przyłączony do sieci;
4) określenie dobowego zapotrzebowania na wodę z podziałem na wodę do celów bytowych, technologicznych, przeciwpożarowych oraz innych, z uwzględnieniem przepływów średniodobowych i maksymalnych godzinowych oraz wielkości ładunku zanieczyszczeń;
5) określenie ilości i jakości odprowadzanych ścieków z podziałem na ścieki bytowe i przemysłowe;
6) plan zabudowy lub szkic sytuacyjny wykonany na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej określający usytuowanie przyłącza w stosunku do istniejącej sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej oraz innych obiektów i sieci uzbrojenia terenu.
W przypadku stwierdzenia, że wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci nie jest kompletny, Zakład wysyła do podmiotu ubiegającego się o przyłączenie pismo, w którym wskazuje termin i zakres uzupełnienia wniosku.
Krok 2. Przygotowanie dokumentacji.
Inwestor starający się o przyłączenie do gminnej sieci na podstawie otrzymanych warunków technicznych przygotowuje dokumentację wymaganą w przepisach Ustawy Prawo Budowlane w zakresie:
- Budowy na zgłoszenie - wykonania projektu zagospodarowania działki lub terenu i dokonaniu zgłoszenia robót budowlanych do Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Starostwa Powiatowego
- Budowy na pozwolenie - wykonania dokumentacji w celu uzyskania pozwolenia na budowę i uzyskaniu w Starostwie Powiatowym decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i uzyskaniu pozwolenia na budowę.
- w przypadku budowy bez zgłoszenia / bez pozwolenia - wykonania planu sytuacyjnego sporządzonego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej w skali 1:500 lub 1:1000 przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego z naniesioną trasą przyłączenia do istniejącej sieci wod-kan. W tym przypadku Inwestor (pełnomocnik) przedkłada sporządzony plan sytuacyjny w dwóch egzemplarzach wraz z dokumentami uzupełniającymi celem sprawdzenia, czy uwzględnia on wydane przez Zakład warunki przyłączenia do sieci.
Dokumenty uzupełniające plan sytuacyjny powinny zawierać:
- Krótki opis techniczny zaproponowanego rozwiązania wraz z zestawieniem materiałów;
- Zwymiarowaną trasę przyłącza wodociągowego i/lub kanalizacyjnego z domiarami do istniejących budynków i obiektów (np. innych sieci uzbrojenia);
- Miejsce i sposób połączenia z siecią wodociągową i/lub kanalizacyjną oraz instalacjami odbiorcy;
- Profil podłużny przyłącza wodociągowego i/lub kanalizacji sanitarnej;
- Rzut przyziemia budynku z miejscem lokalizacji zestawu wodomierzowego
Krok 3. Wybór wykonawcy
Po otrzymaniu uzgodnienia projektu budowlanego, należy pozyskać wykonawcę z odpowiednimi uprawnieniami, który wykona ww. prace budowlane.
Krok 4. Zgłoszenie o przystąpieniu do wykonania przyłącza wod/kan
Na co najmniej 3 dni przed terminem rozpoczęcia robót Wnioskodawca informuje Zakład o zamiarze przystąpienia do wykonania przyłącza wodociągowego lub/i kanalizacyjnego.
Krok 5. Odbiór przyłącza wodociągowego lub/i kanalizacyjnego.
Odbioru przyłącza dokonuje się na podstawie zgłoszenia do odbioru przez przyszłego Odbiorcę Usług na min 3 dni przed rozpoczęciem robót zgodnie z wydanymi warunkami podłączenia do sieci. Odbiór dokonywany jest na otwartym wykopie.
Krok 6. Podpisanie umowy
Po spełnieniu powyższych warunków należy stawić się w Gminnym Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Borowej w celu podpisania umowy o zaopatrzenie w wodę lub/i odbiór ścieków z następującymi dokumentami:
- dokumentem tożsamości;
- dokumentem potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością
Osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne prowadzące działalność gospodarczą ponadto są zobowiązane do przedłożenia:
- zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub aktualnego odpisu z KRS
- pisemnego pełnomocnictwa wraz ze wskazaniem osób do reprezentacji o ile nie wynika to z dokumentów wyżej wymienionych.
Uwaga:
Podłączenie do sieci kanalizacyjnej lub wodociągowej bez zgłoszenia odbioru oraz podpisania umowy traktowane jest jako nielegalny zrzut ścieków i pobór wody oraz podlega karom określonym w Ustawie z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków.