W dniu 11 listopada 2018 r. odbyły się uroczystości związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które przerodziły się w niezwykłą lekcję historii i patriotyzmu. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w Kościele Parafialnym w Borowej w intencji Naszej Ojczyzny. Po  mszy wszyscy udali się pod pomnik, gdzie Wójt Gminy Borowa Władysław Błażejowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Borowa Marian Taran dokonali uroczystego odsłonięcia nowo wyremontowanego pomnika upamiętniającego ofiary bombardowania dokonanego w 1944 roku przez Niemców oraz obelisku ku czci ofiar II wojny światowej poległych w latach 1939-1945 w miejscowości Borowa, przecinając biało-czerwoną szarfę.  Pomnik i obelisk został poświęcony przez Księdza Prałata Stanisława Polka. Następnie poszczególne delegacje złożyły wieńce oraz znicze.
Wszyscy zgromadzeni pod pomnikiem zostali zaproszeni do Gminnego Ośrodka Kultury w Borowej na część artystyczną przygotowaną przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Borowej związaną z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę  oraz na godz. 15.00 do Sadkowej Góry pod „Pomnik Lotników Angielskich”, gdzie uroczyście został posadzony „DĄB SADEK”.